
Waarom Jan de Beer zich inzet voor vluchtelingen: “Denk nooit te klein over jezelf”
22 april 2026Vluchtelingen. Het is een onderwerp waar veel over wordt gesproken. In de politiek, op social media en aan de keukentafel. Maar wat gebeurt er als het ineens heel dichtbij komt? Voor jurist Jan de Beer werd het geen ver-van-zijn-bed-verhaal meer. In Groot Nieuws van de Week vertelt hij waarom dit thema hem zo dieps raakt en waarom hij gelooft dat juist hier zichtbaar wordt wat het betekent om Jezus te volgen.
Recht doen voor wie dat zelf niet kan
Jan koos bewust voor een studie rechten. Niet zomaar, maar met een duidelijke missie. “Ik heb rechten gestudeerd omdat ik recht wil brengen. Recht is er niet vanzelf; het is een ontzettend kostbaar goed dat soms bevochten moet worden, en daar wil ik aan meewerken.”
Die overtuiging loopt als een rode draad door zijn werk en leven: “Ik wil me inzetten voor mensen die dat recht zelf heel moeilijk kunnen halen. Want wie kan het opnemen tegen zo’n groot en machtig overheidsapparaat als dat zich tegen je keert?” Zijn geloof speelt daarin een belangrijke rol. “Jezus leert mij door zijn leven hoe we er moeten zijn voor mensen die kwetsbaar zijn. Juist daarin wil ik laten zien wat het christelijk geloof voor mij betekent.”
Van ver weg naar heel persoonlijk
Toch waren vluchtelingen ook voor Jan een behoorlijk ver-van-mijn-bed verhaal: "Ik wist natuurlijk dat er mensen op de vlucht waren, maar het was geen onderdeel van mijn leefwereld.”
Dat veranderde toen hij een jonge vluchteling in huis kreeg. “Ik heb hem zeven asielprocedures zien doorlopen en zag hoe dat ging en wat er gebeurde. Ik kan daar uren over vertellen: wat er niet goed gaat, hoe gebrekkig de rechtshulp soms is, hoe mensen die de taal niet machtig zijn alles zelf moeten uitzoeken. Hij was dertien toen hij kwam en werd ondervraagd op een manier waarop je volwassenen misschien niet eens zou ondervragen. Met alle onzekerheid en met de beelden van justitie uit zijn eigen land moet je ineens de Nederlandse overheid vertrouwen.”
'Wij willen er voor je zijn'
"Er ging zoveel mis in die procedures", vertelt Jan. "Dat heeft me echt wel heel erg mijn kijk op wat er gebeurt veranderd en vooral ook hoe belangrijk het is om ook daar recht te brengen." Inmiddels wonen ze zeven jaar samen. "Dat doet iets met je. We hebben ontzettend veel samen meegemaakt. Ik zie wat we voor elkaar mogen betekenen."
Iets voor elkaar betekenen, is zijn grootste doel: "Ten diepste is dat het. Ik wil er voor hem zijn en hem zekerheid geven. Hij heeft zoveel onzekerheid meegemaakt. Je kunt je voorstellen hoe het is om keer op keer afgewezen te worden. Hij komt uit Afghanistan; als de Taliban jouw stad binnentrekt en je land overneemt, dan schiet ik soms woorden tekort. Maar dit kan ik hem meegeven: wij willen er voor je zijn."
Iedereen kan verschil maken
Bij een groot probleem als vluchtelingen, denken veel mensen dat ze daarin niets kunnen betekenen. Jan heeft juist geleerd dat dat wél kan: " Misschien is het door God ingegeven, ik weet het niet. Maar ik probeer te luisteren, te bellen, te vragen: wat is hier nodig? Mijn ontdekking in mijn leven is eigenlijk tweeledig. Ten eerste: probeer open te staan. Dat is een houding die je kunt trainen, zodat je ziet wat nodig is. En ten tweede: je kunt zo vaak wél iets doen."
Daarmee wil hij anderen ook aanmoedigen: "Je mag van betekenis zijn, juist omdat je gelooft en omdat God ons dat op zoveel plekken in de Bijbel laat zien. Jij bent een kind van God. Die betekenis kun je dus hebben. Denk daarom nooit te klein over jezelf, want door God kun je echt impact maken. En kijk vooral hoe je dat kunt doen. Oefen en ontwikkel jezelf daarin: hoe kun je dat concreet vormgeven?”
Wil je meer horen over dit onderwerp? Luister dan het hele gesprek terug in de Groot Nieuws van de Week Podcast. Dat kan via De Groot Nieuws Radio app, Spotify of Apple Podcasts!
Afbeelding: Doriet Begemann




